نصب و راه اندازی زیروکلاینت، اولین قدم برای مجازی سازی دسکتاپ می باشد. زیرو کلاینت دستگاهی است که می تواند با اتصال به یک سرور ویندوز و محیط مستقل آن را در دسترس کاربر قرار دهد. در ادامه به بررسی نحوه نصب و راه اندازی زیرو کلاینت ها خواهیم پرداخت.

آموزش نصب زیروکلاینت

نصب و راه اندازی زیرو کلاینت ها برای اغلب دستگاه ها مشابه است. نصب زیروکلاینت شامل چند مرحله کلی است. اتصال دستگاه به شبکه و منبع برق، اتصال مانیتور و موس، نصب نرم افزار مدیریتی زیروکلاینت، ساخت یوزر، اجرای فایل Multi User Patch و اتصال آن به سرور به طور کلی مراحل نصب زیروکلاینت می باشند.

نصب نرم افزار مدیریتی زیرو کلاینت

برای نصب و راه اندازی هر نوع زیرو کلاینتی به یک نرم افزار مدیریتی نیاز خواهیم داشت. با استفاده از این نرم افزار، دستگاه را برای سرور تعریف کنیم. به عنوان مثال نرم افزار Vmatrix نرم افزار مدیریتی زیروکلاینت های VcloudPoint می باشد که برای راه اندازی دستگاه باید روی سرور نصب شود. در تنظیمات User Accounts تعداد کاربران را به دلخواه انتخاب کرده و سپس در قسمت Remote Setting گزینه Allow connections from computers running any version of Remote Desktop را انتخاب می کنیم. در نهایت روی Select User کلیک کرده و Add را می زنیم. برای سرور یک IP ثابت تعریف کنید تا زیروکلاینت ها بتوانند به سرور متصل شوند. پس از راه اندازی دستگاه زیرو در سرور نوبت به تنظیمات زیروکلاینت می رسد.

زمانی که تمام مراحل نصب نرم افزار مدیریتی و معرفی روی سرور به اتمام رسید، زیروکلاینت را روشن کرده و به بخش تنظیمات آن بروید. IP ای را که برای سرور تعیین کرده بودید، در بخش Computer Host وارد کرده و گزینه Add را انتخاب کنید. گزینه Connect را انتخاب کرده و در بخش username و password نام کاربردی و پسوردی که در سرور برای زیروکلاینت خود تعریف کرده بودید، وارد کنید. در نهایت گزینه Log in را انتخاب کنید. البته توجه کنید این نحوه راه اندازی مربوط به زیروکلاینت های vcloud point می باشد. اما به طور کلی راه اندازی زیروکلاینت بر روی 3 پروتکل RDP، PCoIP و Citrix به روش زیر نصب می شود که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

نحوه نصب زیرو کلاینت بر روی پروتکل های مختلف

نصب زیروکلاینت روی پروتکل های مختلف

نصب زیروکلاینت به سرور از طریق پروتکل های زیر صورت می گیرد. پروتکل های مختلفی برای اتصال زیروکلاینت به سرور وجود دارد که برخی از شناخته شده ترین آن ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد:

راه اندازی زیروکلاینت بر روی پروتکل RDP

RDP یکی از پروتکل های مجازی سازی است که توسط کمپانی Microsoft ارائه شده است. یکی از رایج ترین پروتکل های ارتباطی بین زیروکلاینت و سرور پروتکل RDP است. این پروتکل بدون نیاز به نرم افزار روی ویندوز قابل استفاده است. RDP روی ویندوز 8، 9 و 10 قابل اجرا است و استفاده از آن نیاز به تخصص چندانی ندارد. با این حال این پروتکل در تصویر ایجاد Lag کرده و امنیت کمتری نسبت به دیگر پروتکل ها دارد.

روش 1: یک نسخه از ویندوز همچون ویندوز 7، 8 و یا 10 را بر روی سرور خود نصب و سپس محدودیت ریموت زدن به ویندوز را غیر فعال کنید. به دلیل اینکه ویندوز، ویندوز کلاینتی هست، نمی توان بیش از 1 نفر همزمان به آن ریموت زد. از همین رو با نرم افزارهای مختلفی همچون RDP wrapper، محدودیت مربوط به یک یوزر را بر می داریم. پس از آن قابلیت remote ویندوز را فعال می کنیم. پس از آن user ها را در قسمت user managment سیستم می سازیم. هر یوزر را عضو گروه remote desktop می کنیم. از این روش می توان برای برای فعال سازی قابلیت بیش از 1 یوزر بر روی ویندوز 10 استفاده کرد.

روش 2: برای فعال سازی بر روی ویندوز سرور، ابتدا باید role و یا نقش هایی را در ویندوز server با نام remote desktop session host اضافه کرد. با این کار قابلیت remote برای تعداد بی نهایت یوزر فعال می شود.

راه اندازی زیروکلاینت بر روی پروتکل PCoIP

این پروتکل با ارائه الگوریتم های رمز گذاری شده، سرعت و کیفیت تصویر به مراتب بالاتری را نسبت به RDP ارائه می دهد. علاوه بر آن، این پروتکل امنیت بالاتری را نسبت به RDP دارد. اجرای این پروتکل نیازمند مهارت و دانش مجازی سازی می باشد. برای اجرای این پروتکل نیازمند 3 ماشین مجازی هستید.

اولین ماشین مربوط به سروریس DC (Domain Control) است. ماشین بعدی horizon connection server، است. این ماشین وظیفه مدیریت دسکتاپ کاربران را بر عهده دارد. ماشین دیگری که به آن نیاز دارید، ماشین horizon view agent می باشد. این ماشین در اصل ویندوزی است که کاربران تصویر آن را بر روی مانیتور خود می بینند. البته برای اینکه کاربران تصویر سرور را داشته باشند و بتوانند به محیط خود لاگین شوند، باید اپلیکیشنی به نام horizen view client را بر روی سرور نصب کنند.

راه اندازی بر روی پروتکل Citrix

یکی از بهترین پروتکل های ارتباطی زیروکلاینت با سرور، پروتکل Citrix می باشد. این پروتکل علاوه بر سرعت زیاد در انتقال تصویر بر بستر شبکه، با دستگاه های زیادی نیز سازگاری دارد. تنها ایراد این پروتکل، پیچیدگی و سختی در پیاده سازی آن می باشد. برای راه اندازی این پروتکل، علاوه بر دانش تخصصی، باید لایسنس مربوط به فعال سازی Citrix را خرید و نمی توان کرک آن را مانند PCoIP تهیه کرد.

سوالات متداول راه اندازی زیرو کلاینت

1-نرم افزار زیرو کلاینت را از کجا باید تهیه کرد؟

سی دی نرم افزار مدیریت زیروکلاینت، اغلب در پکیج زیروکلاینت ها موجود است. در غیر این صورت می توان آن را از وب سایت ها معتبر دانلود کرد. همچنین اگر در راه اندازی زیروکلاینت خود مشکل دارید می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

2-زیروکلاینت ها به چه قسمتی از شبکه را متصل می شوند؟

دستگاه های زیروکلاینت مانند کامپیوتر های شخصی به قسمت هاب یا سوئیچ شبکه متصل می شوند، و هیچ تفاوتی با کامپیوتر ندارند.

3-آیا برای نصب و راه اندازی زیروکلاینت به سرور قوی نیاز داریم؟

بستگی به نوع زیروکلایت دارد. هر کامپیوتر مستقل که بتوان روی آن نوعی سیستم عامل که اغلب ویندوز است، اجرا کرد، می تواند یک سرور مناسب برای زیروکلاینت باشد. البته بهتر است رم کامپیوتر سرور حداقل 4 گیگا بایت باشد. البته این مورد بیشتر برای پروتکل RDP می باشد. در پروتکل های PCoIP و Citrix، نیازمند یک سرور قوی می باشیم.