نصب و راه اندازی تین کلاینت اغلب توسط شرکت های ارائه دهنده تین کلاینت و زیروکلاینت انجام می شود؛ با این حال ممکن است لازم باشد کاربران گاها خود به نصب آن بپردازند. راه اندازی تین کلاینت کار چندان سختی نیست و نیاز به دانش خاصی ندارد؛ با مطالعه ادامه این مقاله شما قادر خواهید بود با هر مقدار دانش کامپیوتری، به نصب و راه اندازی thin client بپردازید.

نصب تین کلاینت

تین کلاینت نوعی کامپیوتر جدید محسوب می شود که ابعاد و وزن کمتری نسبت به کامپیوتر های قدیمی دارند؛ با این حال می توانند کارایی بیشتری نسبت به کامپیوتر های قدیمی داشته باشند. تین کلاینت ها با توجه به نوع کاربری خود، تنوع زیادی در بازار کامپیوتر دارند؛ با این حال به طور کلی نصب و راه اندازی تین کلاینت ها از چند مرحله کلی تشکیل می شوند.

مراحل نصب و راه اندازی تین کلاینت

در ابتدایی ترین مرحله پس از انتخاب و خرید تین کلاینت مورد نظر، قطعات جانبی مانند موس، مانیتور و کیبورد را به دستگاه متصل کنید. سپس دستگاه را به برق متصل کرده و آن را روشن کنید. تین کلاینت های مختلف با توجه به نوع طراحی خود می توانند در بخش های مختلفی از میز کار شما قرار بگیرند. بسیاری از آن ها در قسمت پشتی مانیتور قابل نصب هستند. این دستگاه ها همچنین در دیگر قسمت های میز مانند کنار مانیتور، زیر میز یا داخل کشو نیز قابلیت نصب دارند.

تین کلاینت ها سیستم هایی هستند که می توان روی آن ها سیستم عامل نصب کرد. این دستگاه ها از اغلب سیستم عامل ها مانند ویندوز یا لینوکس پشتیبانی می کنند؛ البته برخی دیگر از آن ها از برخی سیستم عامل های اختصاصی پشتیبانی می کنند که برای موارد خاص و امنیتی خریداری می شوند. روی تین کلاینت هایی که کاربری معمولی دارند می توان از سیستم عامل ویندوز استفاده کرد. نصب ویندوز روی تین کلاینت کاملا مشابه نصب ویندوز روی کامپیوتر است و با استفاده از فایل بوت روی دیسک یا فلش انجام می شود. پس از نصب ویندوز، دستگاه آماده استفاده خواهد بود و می توان روی آن برنامه های مورد نیاز را نصب کرد.

اتصال تین کلاینت به سرور

سرور تین کلاینت

تین کلاینت ها می توانند به صورت مستقل یا مانند زیرو کلاینت متصل به سرور کار کند. برای اتصال تین کلاینت به سرور ابتدا باید نرم افزار دستگاه مورد نظر را روی سرور نصب کنید. این نرم افزار را می توانید دانلود کرده یا از شرکت های پشتیبانی، آن را تهیه کنید. برای دانلود نرم افزار تین کلاینت می توانید به وب سایت های معتبر ارائه دهنده خدمات تین کلاینت مراجعه کنید. اتصال تین کلاینت به سرور از طریق پروتکل های متفاوتی انجام می شود. در ادامه آموزش راه اندازی سرور تین کلاینت از طریق هر یک از این پروتکل ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نصب تین کلاینت با پروتکل RDP

پروتکل RDP، ابتدایی ترین پروتکل شبکه می باشد. به طور کلی اکثر دستگاه های تین کلاینت و زیروکلاینت از این پروتکل پشتیبانی می کنند. و میتوان آن ها با پروتکل RDP که معروف پروتکل شرکت مایکروسافت می باشد راه اندازی کرد. این پروتکل را می توان به 2 صورت راه اندازی کرد. که راه اندازی پروتکل RDP راحت ترین آن ها می باشد.

روش اول: یک ویندوز 10 بر روی سرور نصب می کنیم. محدودیت remote زدن به ویندوز 10 را بر می داریم. چون ویندوز 10، ویندوز کلاینت هست، اجازه ریموت زدن بیش از 1 کاربر را به ما نمی دهد؛ به همین دلیل با نرم افزارهای همچون  RDP wrapper، می توان محدودیت تعداد افرادی که به ویندوز remote می زنند را برداریم. بعد از این کار باید قابلیت ریموت ویندوز را فعال کنیم. سپس یوزرها را در user managment سیستم بسازیم و آن ها را عضو گروه remote desktop کنیم. این روش برای فعال سازی ویندوز بر روی ویندوز 10 می باشد.

روش دوم: این روش فعال سازی بر روی ویندوز سرور صورت می گیرد. ابتدا باید role ای را بر روی ویندوز سرور اضافه کنیم به نام remote desktop session host که در این صورت قابلیت remote برای تعدادی بی نهایت کاربر فعال می شود.

پروتکل های ارتباطی

نصب تین کلاینت با پروتکل PcoIP

نصب و راه اندازی تین کلاینت بر روی پروتکل PCoIP کمی پیچیدگی دارد و به راحتی RDP نصب نمی شود. همچنین برای راه اندازی این نوع پروتکل باید دستگاه مورد نظر از این پروتکل پشتیبانی کند. مدل هایی همچون تین کلاینت های hp و تین کلاینت های dell، از این نوع پروتکل پشتیبانی می کنند. برای راه اندازی این نوع پروتکل باید چند مشخصه داشته باشید. ابتدا باید سرو را تهیه کنید و بر روی آن مجازی ساز ESX نصب کنید. بعد از آن نیازمند حداقل 3 ماشین مجازی هستید.

اولین ماشین مجازی DC می باشد، یا همان Domain Control. ماشین دوم horizon connection server، می باشد. این دستگاه وظیفه مدیریت desktop ها را بر عهده دارد. ماشین آخر horizon view agent می باشد که در واقع ویندوزی می باشد که کاربران تصویر آن را می بینند و به آن وصل می شوند. برای اینکه کاربران بتوانند تصویر این ویندوز را بگیرند نیازمند یک اپلیکیشن هستند به نام  horizen view client.

نصب تین کلاینت با پروتکل Citrix

آخرین پروتکل مربوط به راه اندازی، پروتکل ICA Citrix می باشد. که برای راه اندازی آن نیازمند چند پیش نیاز هستید. همچون حالت قبلی و xen server و ESX نیازمند یک سرور مجازی هستید. چیز دیگری که به آن نیاز دارید 4 ماشین مجازی هستند. اولین ماشین مجازی همچون قبلی domain control می باشد. دومین ماشین مجازی delivery control می باشد که همان هسته مرکزی citrix می باشد و می تواند مشخص کند کدام user به کدام دسکتاپ متصل است.

ماشین سوم، لایسنس سرور می باشد. این دستگاه می تواند تعداد کاربران را مشخص کند. لازم به ذکر است، citrix همچون vmware فاقد لایسنس کرک می باشد و شما مجبور به خرید لایسنس سیتریکس می باشید. ماشین مجازی چهارم، delivery agent می باشد که در واقع ماشینی هست که کاربران به آن وصل می شوند و تصویر آن را به عنوان ویندوز می بینند. همچون حالت قبلی می توان هم ویندوز 10 به کاربران ارائه داد و هم ویندوز server. پروتکلی که در سیتریکس اجرا می شود، پروتکل ICA می باشد. البته راه اندازی Citrix کمی سخت می باشد؛ با این حال trouble shot آن راحت می باشد و اگر مشکلی بوجود آید به راحتی و با یک  سرچ در اینترنت، مشکل رفع می شود.

سوالات متداول راه اندازی تین کلاینت

 • آیا می توان ویندوز برای تین کلاینت را دانلود کرد؟
  • بله؛ البته باید توجه داشته باشید که ویندوز از سایت معتبری دانلود شده باشد و امکان فعال سازی آن وجود داشته باشد.
 • آیا تین کلاینت ویندوز مخصوص دارد؟
  • خیر؛ هر نوع ویندوزی روی تین کلاینت قابل نصب است؛ با این حال برخی تین کلاینت ها دارای سیستم عامل اختصاصی هستند، همچون تین کلاینت های شرکت hp.
 • چه نوع تین کلاینتی برای من مناسب است؟
  • تین کلاینت ها کاربری های متفاوتی دارند و با توجه به نوع کاربری دارای تنوع بسیار بالایی در بازار کامپیوتر می باشند؛ برای خرید تین کلاینت مناسب کاربری خود می توانید با کارشناسان مایاکلاینت در تماس باشید.
 • هزینه خرید، نصب و راه اندازی تین کلاینت چقدر است؟
  • نصب و راه اندازی تین کلاینت اغلب به صورت خدمات پس از فروش توسط شرکت های فروشنده تین کلاینت ارائه می شود و از همین رو رایگان است. با این حال قیمت خرید تین کلاینت ها می تواند بین 5 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان متغیر باشد و نمی توان قیمت کلی برای همه تین کلاینت ها تعیین کرد.