مجازی سازی Microsoft یکی دیگر از روش های متداول برای اجرای انواع مجازی سازی می باشد. مایکروسافت یک کمپانی مشهور در زمینه ساخت نرم افزار های ضروری در دنیای کامپیوترها می باشد. ویندوز مشهور ترین و پرکاربرد ترین برنامه ی ساخته شده توسط مایکروسافت است که در واقع نوعی سیستم عامل می باشد. مایکروسافت در دنیای مجازی سازی نیز نرم افزار هایی ارائه داده است. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره مجازی سازی Micorosoft و نرم افزار های آن بیشتر صبحت کنیم.

مجازی سازی Micorosoft چیست

مجازی سازی مایکروسافت در واقع به نوعی از مجازی سازی گفته می شود که با استفاده از نرم افزار های مجازی سازی کمپانی مایکروسافت مانند Hyper-V انجام می شود. این نوع مجازی سازی نه تنها مدیریت آسانی دارد؛ بلکه برای به کار گیری در محیط ویندوز از سازگاری بالاتری برخوردار است. این نوع مجازی سازی نسبت به سیتریکس آسان تر نصب و راه اندازی شده و محیط کاربری ساده تری دارد. در ادامه برخی از مهم ترین برنامه های مجازی مایکروسافت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کاربرد مجازی سازی مایکروسافت

کاربرد های مجازی سازی Microsoft

برای مجازی سازی Microsoft از نرم افزار های مختلفی استفاده می شود که هر یک از آن ها کاربرد های مختص به خود را دارند. برخی از مهم ترین کاربرد های مجازی سازی مایکروسافت شامل موارد زیر می شود:

 • مجازی سازی دسکتاپ
 • مجازی سازی سرور
 • دسترسی به سیستم عامل های مختلف از طریق سیستم عامل ویندوز
 • دسترسی به سیستم ابری
 • مجازی سازی شبکه
 • مجازی سازی استوریج

مزایای مجازی سازی Microsoft

استفاده از نرم افزار های مجازی سازی Microsoft می تواند مزایای زیادی نسبت به دیگر برنامه های مجازی سازی داشته باشد. از مهم ترین این مزایا می توان به رایگان بودن سرویس های مجازی سازی مایکروسافت اشاره کرد. لازم به ذکر است که برخی از نرم افزار های مجازی سازی مانند VMware نیازمند خرید لایسنس به صورت دوره ای خواهند بود.

از دیگر مزایای این مجازی سازی می توان به نصب آسان آن روی انواع سیستم ها اشاره کرد. علاوه بر نصب آسان استفاده از آن با توجه به محیط کاربری ساده بسیار راحت خواهد بود؛ به طوری که هر فردی با هر سطح دانشی از کامپیوتر ها می تواند استفاده از آن را فرا بگیرد. مدیریت آسان کلاینت ها و سیستم های متصل از دیگر مزایای این سیستم خواهد بود.

مجازی سازی Microsoft از تمامی داده ها حفاظت کرده و امنیت تمامی این داده ها را حفظ می کند. همچنین با سرویس پشتیبان گیر قدرتمند می تواند از تمامی این داده ها نسخه ی پشیتبان تهیه کرده که در صورت هر گونه خرابی سرور یا سیستم ها، اطلاعات قابل بازیابی باشند.

معایب مجازی سازی با Microsoft

نرم افزار های مجازی سازی Microsoft اغلب معایب چندانی ندارند. با این حال برخی محدودیت ها در استفاده از این نرم افزار ها وجود دارند. به عنوان مثال ممکن است برخی از برنامه ها در این نوع مجازی سازی قابل پشتیبانی نباشند. همچنین در استفاده از سیستم عامل مهمان نیز ممکن است محدودیت هایی در مجازی سازی Microsoft وجود داشته باشد. به عنوان مثال در برخی از برنامه های آن قابلیت پشتیبانی از لینوکس یا نسخه 64 بیتی برخی ویندوز ها وجود ندارد.

انواع مجازی ساز مایکروسافت

انواع مجازی سازی Microsoft

مایکروسافت یک ماشین مجازی سازی به نام Hyper-V توسعه داده است که به عنوان Microsoft Virtual PC شناخته می شود. این برنامه هم به صورت نرم افزاری و هم به صورت سخت افزاری می تواند به مجازی سازی بپردازد. این برنامه برای انواع مجازی سازی کاربرد دارد و ویژگی های منحصر به فرد آن باعث شده که برای مجازی سازی گزینه مناسبی باشد. بازیابی آسان اطلاعات، پشتیبان گیری راحت، بهینه سازی آسان، قابلیت حمل، قابلیت اتصال از راه دور، امنیت بالا و محیط کاربری ساده باعث شده که این نرم افزار مجازی سازی با Microsoft از محبوبیت زیادی برخودار شود.

نحوه عملکرد مجازی سازی با Hyper-V

مجازی سازی Microsoft با استفاده از نرم افزار Hyper-V انجام می شود که نوعی فناوری بر مبنای Hypervisor است. این برنامه برای کار کردن به پردازنده فیزیکی نیاز دارد. Hyper-V با استفاده از hypervisor تمامی ارتباطات بین سخت افزار ها و ماشین های مجازی را فراهم کرده، بر آن ها نظارت کرده و آن ها را مدیریت می کند. این نوع مجازی سازی، در برخی از پیکربندی ها، ممکن است به گرافیک، شبکه یا سخت افزار های ذخیره سازی نیز احتیاج داشته باشد.

نصب و راه اندازی مجازی سازی Microsoft Hyper-V

نصب و راه اندازی مجازی سازی Microsoft

پیش از نصب Hyper-V باید ویژگی های سخت افزاری سیستم خود را در نظر داشته باشید. حداقل سیستم مورد نیاز برای استفاده از مجازی سازی Microsoft باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • پردازنده 64 بیتی
 • 4 گیگ رم
 • قابلیت پشتیبانی از VM Monitor Mode Extension
 • پشتیبانی از SLAT
 • پشتیبانی پردازنده از قابلیت مجازی سازی
 • پشتیبانی از Hardware Enforces Data Execution Prevention

برای نصب Hyper-V بایستی به قسمت کنترل پنل رفته و در گزینه Turn Windows Features On or Off، بخش هایپر وی را فعالی کنید. پس از انجام این کار سیستم خود را ری استارت کنید. پس از راه اندازی مجدد سیستم در منوی استارت Hyper-V را انتخاب کنید و در آن یک ماشین مجازی ایجاد کنید.

سوالات متداول مجازی سازی مایکروسافت

 • هزینه نصب و راه اندازی مجازی سازی Microsoft چقدر است؟

این قابلیت به همراه ویندوز ارائه می شود و هزینه نصب و راه اندازی نخواهد داشت.

 • از کجا آموزش مجازی سازی Microsoft را فرا بگیریم؟

با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید نحوه کار کردن با این نوع مجازی سازی را فرابگیرد. پرسیدن از افراد متخصص در این زمینه نیز یکی از روش های یادگیری این نوع مجازی سازی می باشد.

 • با مجازی سازی Microsoft دسترسی به چه سیستم عامل هایی را فراهم می کند؟

با استفاده از این نوع مجازی سازی می توان تمامی سیستم عامل ها را در ماشین مجازی به اجرا در آورد.