خدمات اکتیو شبکه مجموعه فعالیت هایی است که در کنار پسیو شبکه برای راه اندازی کامل یک شبکه کامپیوتری از اهمیت زیادی برخوردار است. اکتیو شبکه شامل مراحل تخصصی کامپیوتری است. این مراحل تنها از افراد متخصص در این زمینه که به آن ها اکتیو کار شبکه گفته می شود، برمی­آید. در ادامه این مقاله خدمات اکتیو شبکه را مورد بررسی قرار داده و به مراحل اجرای آن نگاهی دقیق تر خواهیم انداخت.

اکتیو شبکه چیست

خدمات اکتیو شبکه به مجموعه فعالیت های نرم افزاری گفته می شود که پس از اجرای پسیو شبکه برای فعال شدن شبکه و اجزای آن مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی می توان اکتیو شبکه را طراحی، مهندسی و اجرای بخش نرم افزاری شبکه و اجرای زیرساخت آن تعریف کرد. اجرای اکتیو شبکه خدمات گسترده ای را شامل می شود که با توجه به گستردگی شبکه مورد نظر و کاربرد آن، این خدمات مورد استفاده قرار می گیرند. اکتیو شبکه همچنین مراحلی دارد که اجرای این مراحل به نحو احسن نیازمند پسیو کارانی که دانش کافی از نحوه اجرای شبکه دارند برمی آید.

انواع خدمات اکتیو شبکه

همانطور که گفته شد اکتیو شبکه می تواند از خدمات گسترده ای تشکیل شده باشد. برخی از مهم ترین خدمات اکتیو شبکه شامل موارد زیر می شوند:

 • تنظیم و پیکربندی تجهیزات شبکه
 • نصب سیستم عامل
 • نصب سرویس های تحت شبکه
 • نصب نرم افزار های تحت شبکه
 • تنظیمات و پیکربندی شبکه برای مدیریت یکپارچه سیستم ها
 • راه اندازی اینترنت
 • ساخت یوزر های اینترنتی و مدیریت پنهای باند
 • نصب و راه اندازی سرویس های ایمیل
 • بک آپ گیری سرور
 • نصب و پیکربندی فایروال
 • تنظیم و انجام خدمات شبکه های وایرلس
 • ارائه سرویس های ویپ

مراحل اجرای اکتیو شبکه

مراحل اجرای اکتیو شبکه

مراحل اکتیو شبکه می تواند با توجه به گستردگی شبکه و نوع شبکه در حال اجرا می تواند متفاوت باشد. به طور کلی می توان گفت اجرای اکتیو شبکه در چهار مرحله کلی صورت می گیرد. در نخستین گام کارشناسان به بررسی وضعیت کلی شبکه می پردازند. در این مرحله با توجه به خواست کارفرما هزینه های کلی و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای اکتیو شبکه را برآورد می کنند.

در مرحله بعدی، کارشناسان و اکتیو کاران شبکه به طراحی و آینده­ نگری در مورد پروژه پرداخته، مشکلات احتمالی و راهکارهای آن ها را در نظر می گیرند. با این کار حتی الامکان سعی می کنند از هزینه های نهایی انجام پروژه بکاهند. پس از این مراحل خدماتی که پروژه مورد نظر در اکتیو شبکه لازم دارد، پیکربندی و پیاده سازی می شود. این مرحله می تواند از نصب سیستم عامل گرفته تا نصب برنامه های ضروری کامپیوتری چون آنتی ویروس را شامل شود.

پس از اجرای تمامی مراحل اجرای شبکه، نوبت به سنجش کیفیت و نحوه اجرای اکتیو شبکه می رسد. در این مرحله کارشناسان شبکه، خدمات انجام شده را مورد بررسی قرار داده و کارایی این خدمات را مورد بررسی قرار می دهند. در صورت صحت و سلامت تمامی خدمات، پروژه به کارفرما تحویل داده می شود. اغلب شرکت های ارائه دهنده خدمات اکتیو شبکه، پشتیبانی و خدمات پس از اجرای اکتیو شبکه نیز ارائه می دهند.

اکتیو کار شبکه

به فردی که وظیفه راه اندازی تجهیزات اکتیو را بر عهده دارد، اکتیو کار شبکه گفته می شود. اکتیو کار شبکه باید در زمینه های مختلفی مهارت داشته باشد. مهارت هایی  از جمله ساختار شبکه، پیکربندی تجیهزات شبکه، انواع سیستم عامل ها، انواع سرویس ها و نرم افزار تحت شبکه، نرم افزارهای مورد نیاز شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه. به طور کلی می توان گفت یک اکتیو کار شبکه توانای پیکر بندی، نصب، راه اندازی و فعال کردن تمامی اجزای یک شبکه را داراست.

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه به تمامی تجهیزاتی گفته می شود که با استفاده از برق کار کرده و وظیفه برقراری ارتباط یا انتقال اطلاعات را از بخشی از شبکه به بخش دیگر بر عهده دارند. یکی از مهم ترین عوامل در اجرای صحیح اکتیو شبکه انتخاب درست و بر حسب نیاز تجهیزات اکتیو شبکه است. این کار امری تخصصی بوده و بر عهده اکتیو کاران شبکه می باشد. برخی از مهم ترین تجهیزات اکتیو شبکه می توان موارد زیر را نام برد:

 • کارت شبکه
 • سرور
 • اکسس پوینت
 • سوئیچ شبکه
 • روتر
 • مودم
 • پرینت سرور
 • مدیا کانورتر
 • هاب شبکه
 • مبدل فیبر نوری
 • فایروال
 • دوربین های مدار بسته
 • سیستم های تلفنی
 • انواع تجهیزات بی سیم مانند بلوتوث
 • انواع دستگاه ها و تجهیزات ویدیو کنفرانس
 • تجهیزات PLC
 • تجهیزات مدیریت IP
 • تجهیزات Ethernet

تفاوت اکتیو و پسیو شبکه

تفاوت اکتیو و پسیو شبکه

 

راه اندازی و اجرای شبکه به طور کلی به دو بخش اکتیو Active و پسیو Passive تقسیم می شود. در تعریف علمی می توان گفت اکتیو به بخشی از شبکه گفته می شود که برای انتقال اطلاعات به برق و جریان الکتریکی نیاز دارند. این در حالی است که تجهیزاتی که برای انتقال اطلاعات نیازی به جریان الکتریکی ندارند، پسیو گفته می شود.

پسیو را می توان زیر ساخت و اسکلت یک شبکه دانست که به تنهایی کاربردی ندارد و برای راه اندازی آن حتما بایستی شبکه را فعال را به اصطلاح اکتیو کرد. در پسیو هیچ دخالتی در شبکه متصل به برق یا نحوه عملکرد اجزای شبکه نشده و تنها نقشه اولیه شبکه طراحی و سپس سازماندهی و نصب می شود. پسیو باعث اتصال قسمت های مختلف یک شبکه شده که پس از فعال شدن می توانند به صورت یکپارچه بایکدیگر به فعالیت بپردازند.

پس از اجرای پسیو شبکه و ساخت اسکلت، نوبت به اجرای اکتیو شبکه می رسد. تمامی خدماتی که روی تجیهزات متصل به برق با هدف انتقال دیتا و اطلاعات از یک بخش به بخش های دیگر شبکه انجام می شود، اکتیو شبکه نام دارد.

آموزش اکتیو شبکه

برای یادگیری اکتیو شبکه ابتدا باید دانش کلی از شبکه داشته باشیم. شبکه به تمام اجزای پسیو و اکتیوی گفته می شود که با کمک سرور به یکدیگر متصل شده اند. به افرادی که تمامی زیر و بم یک شبکه را می شناسند و با آن آشنایی دارند مهندس شبکه گفته می شود. برای آموزش اکتیو شبکه باید ابتدا به یادگیری اجزای یک شبکه پرداخته و سپس نحوه راه اندازی و فعال کردن هر یک از این اجزا را فرا بگیرید. آشنایی با مدارها و شبکه، +Network، Cisco ccna و Mcsa همگی دوره های شبکه ای هستند که با یادگیری آن ها می توان به دنیای تخصصی شبکه وارد شد.

تعرفه خدمات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه از گستردگی بالایی برخوردار هستند و نمی توان بدون داشتن اطلاعات اولیه از یک پروژه برای آن قیمتی تعیین کرد. علاوه بر گستردگی و نوع پروژه، از دیگر عوامل مهمی که در تعیین تعرفه خدمات اکتیو شبکه تاثیر دارند می توان به تجهیزات مورد استفاده، مانیتورینگ اکتیو شبکه، امنیت شبکه، سیستم برق شبکه و کیفیت خدمات ارائه شده اشاره کرد. با توجه به خواست کارفرما ممکن است هر یک از هزینه ها ازهزینه کلی کم شده یا هزینه ای به آن ها اضافه شود.

 

مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه به معنای مدیریت تمامی اجزای شبکه، بررسی زمان خطا و علت به وجود آمدن خطا در این اجزا می باشد. تجیهزات و خدماتی که برای راه اندازی بخش مانیتورینگ شبکه مورد استفاده قرار می گیرد، کاملا جدا از خدمات امنیت شبکه می باشد. با این حال مانیتورینگ شبکه، اغلب با امنیت شبکه اشتباه گرفته می شود.

امنیت شبکه

امنیت شبکه یکی از مهم ترین مواردی است که در راه اندازی شبکه باید به آن توجه داشت. برای تامین امنیت شبکه نرم افزار ها و تجهیزات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که با مانتیورینگ شبکه کاملا تفاوت دارد. برخی از شرکت ها برای تامین امنیت شبکه خود یک متخصص امنیت شبکه استخدام کرده که به صورت تمام وقت امنیت شبکه را به دست بگیرند.

امنیت شبکه اکتیو

برق شبکه

برق کشی شبکه بایستی حتما اصولی و صحیح راه اندازی شود تا آسیبی به اجزای شبکه وارد نشود. علاوه بر آن، برای جلوگیری از قطعی شبکه در مواردی چون قطع برق، شبکه بایستی سیستم برق اضطراری نیز داشته باشد.

لیست قیمت خدمات اکتیو شبکه

سوالات متداول

1-پسیو شبکه مهم تر است یا اکتیو شبکه؟

شبکه از دو بخش پسیو و اکتیو تشکیل شده است و هر یک از این بخش ها مکمل بخش های دیگر هستند. پسیو پیش نیازی برای اکتیو است و بدون راه اندازی پسیو شبکه، اجرای اکتیو شبکه معنایی ندارد.

2-پشتیبانی خدمات اکتیو شبکه شامل چه خدماتی می شود؟

اغلب شرکت های ارائه دهنده خدمات اکتیو شبکه، پشتیبانی پس از اجرا نیز ارائه می دهند. به این معنی که پس از اجرای اکتیو شبکه تا زمانی که در قرارداد ذکر شده باشد، هر گونه خرابی، اشکال و نیاز به راهنمایی در مورد اکتیو شبکه، این شرکت ها به صورت رایگان به ارائه خدمات به شما خواهند پرداخت.

3-چگونه یک مرکز مناسب برای اجرای اکتیو یا پسیو شبکه خود انتخاب کنم؟

در انتخاب شرکت های اجراکننده پسیو و اکتیو شبکه، باید توجه داشته باشید که پسیوکار یا اکتیوکاران این شرکت ها افراد متخصص در زمینه شبکه باشند. این افراد همچنین بایستی با در نظر گرفتن تمامی خواسته های شما پروژه را پیش ببرند. علاوه بر آن بهتر است شرکتی را برای اجرای خدمات شبکه خود انتخاب کنید که به صورت تضمینی کار کرده و خدمات پشتیبانی مناسبی ارائه می دهد.

4-آیا مجازی سازی شبکه نیز بخشی از خدمات اکتیو شبکه است؟

بله؛