تکنولوژی WiDi، نوعی تکنولوژی جدید است که در انتقال داده های تصویری کاربرد دارد. در گذشته ای نه چندان دور انتقال داده های تصویری از یک سیستم به یک سیستم دیگر، تنها با اتصال دو سیستم با استفاده از کابل های مخصوص امکان پذیر بود. امروزه و با پیشرفت تکنولوژی می توان داده های تصویری را به صورت بی سیم به دستگاه های مختلف منتقل کرد. تکنولوژی intel WiDi امروزه کاربرد های زیادی دارد. در ادامه این مقاله قصد بررسی تکنولوژی WiDi و کاربردهای آن را داریم.

تکنولوژی WiDi چیست

تکنولوژی WiDi شباهت زیادی به تکنولوژی WiFi دارد که احتمالا با آن آشنایی بیشتری دارد. با استفاده از تکنولوژی WiFi شما قادر خواهید بود، به صورت بی سیم به اینترنت متصل شده و از شبکه استفاده کنید. WiDi نیز تکنولوژی مشابه WiFi می باشد؛ با این تفاوت که از آن برای انتقال داده های تصویری استفاده می شود، نه دیتای شبکه. در بیانی ساده تر می توان گفت که تکنولوژی WiDi امکان انتقال داده های تصویری را از یک سیستم به سیستم دیگر به صورت بی سیم فراهم می آورد. WiDi کوتاه شده عبارتWireless Display و به معنی نمایش بی سیم می باشد.

تفاوت WiDi و WiFi

هر دوی این تکنولوژی ها متعلق به کمپانی intel بوده و پردازنده های Intel-Core در آن ها به کار رفته است. تکنولوژی وای دای با کمک تکنولوژی وای فای به شما این امکان را می دهد که داده ها تصویری خود را با به صورت اشتراکی و با کیفیت HD از یک سیستم به سیستم دیگه منتقل کنید. با استفاده از وای فای می توانید از داده ها شبکه استفاده کرده و به اینترنت بی سیم متصل باشید. دستگاه هایی که قابلیت پشتیبانی از وای فای را دارند می توانند با استفاده از وای دای انواع فایل چندرسانه ای مانند عکس، فیلم و موسیقی را روی یک سیستم دیگر به نمایش بگذارید.

انواع WiDi

انواع widi

کمپانی intel از زمان ساخت تکنولوژی WiDi در سال 2010 دو نوع یا دو نسل از آن را رونمایی کرده است. اولین نوع یا نسل از این تکنولوژی در سال 2010 و همزمان با رونمایی از این تکنولوژی ارائه شد. در این نوع وای دای فایل های ویدیویی با رزولوشن 720 پیکسل و با کیفیت صدای استریو با اتصال 2.4 گیگا هرتزی وای فای قابل نمایش دادن بود.

نوع دوم یا همان نسل دوم این تکنولوژی که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد در دهه دوم قرن بیست روانه بازار شد. این نوع وای دای قابلیت پخش تصاویر با رزولوشن 1080 پیکسل، به صورت بی سیم و با اتصال 5 گیگاهرتزی وای فای را دارا می باشد. استفاده از این تکنولوژی از طریق هر سیستمی، حتی تین کلاینت نیز امکان پذیر است. پخش صدا در نسل جدید وای دای، همراه با صدای محیط بوده و قابلیت پشتیبانی از DVD و Blue-Ray را دارا می باشد.

مزایای استفاده از تکنولوژی WiDi

استفاده از تکنولوژی WiDi مزایای زیادی نسبت به روش های مشابه انتقال داده های تصویری دارد. برخی از مهم ترین مزایای این تکنولوژی می توان موارد زیر را نام برد:

 • تکنولوژی وای دای برای متصل شدن به دستگاه های مختلف نیازی به تجهیزات اضافی و جانبی مانند دانگل نخواهد داشت.
 • این تکنولوژی از کیفیت های متفاوت تصویر پشتیبانی می کند.
 • قابلیت پخش صدا در کیفیت های مختلف را دارد.
 • روی سیستم های مختلف قابل اجرا می باشد.
 • هزینه نصب و راه اندازی ندارد.
 • قابلیت پشتیبانی از کانال WiUSB را دارد.
 • استفاده از آن آسان است.

کاربرد های تکنولوژی WiDi

تکنولوژی وای دای می تواند در محیط های مختلف کاربردهای مختلفی داشته باشد. تصور کنید با دوستانتان دور هم جمع شده اید و می خواهید فایل های تصویری تلفن همراه خود را به آن ها نشان دهید. به راحتی می توانید تلفن همراه خود را با این تکنولوژی به تلویزیون خود متصل کرده و تصاویر را به نمایشگر تلویزیون خود منتقل کنید. به طور کلی کاربرد های این تکنولوژی بسیار گسترده هستند؛ با این وجود می توان گفت برخی از متداول ترین کاربرد های این تکنولوژی شامل موارد زیر می باشد:

 • استفاده های خانگی و اتصال تلفن همراه به تلویزیون
 • اتصال دو یا چند سیستم برای اهداف آموزشی در مراکزی چون مدرسه و دانشگاه
 • استفاده در کنفرانس های سازمان های مختلف
 • اتصال سیستم های شرکت ها برای انتقال تصاویر

نصب و راه اندازی تکنولوژی WiDi

نصب و راه اندازی تکنولوژی widi

نصب و راه اندازی تکنولوژی WiDi بدون هزینه و به راحتی قابل انجام می باشد. اگر دستگاه های شما قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را داشته باشند به راحتی می توانید با رفتن به بخش تنظیمات آن را به سیستم دیگری متصل کنید. وای دای هر دو سیستم خود را فعال کنید و در بخش تنظیمات WiDi این سیستم ها را پیکربندی کنید. پس از اتصال دو سیستم به یکدیگر می توانید به اشتراک داده های تصویری در این سیستم ها بپردازید.

سوالات متداول تکنولوژی WiDi

 • برای استفاده از تکنولوژی WiDi چه تجهیزاتی لازم است؟

برای اینکه بتوانید از وای دای استفاده کنید باید سیستم مورد نظر شما دارای پردازنده های نسل چهارم به بالا که مجهز به Wireless Display هستند، باشد. در غیر این صورت نمی توانید از این تکنولوژی استفاده کنید.

 • آیا می توان روی همه لپ تاپ ها از تکنولوژی WiDi استفاده کرد؟

خیر. لپ تاپ هایی که از پردازنده های intel مجهز به Wireless Display می توانند از این تکنولوژی استفاده کنند.

 • آیا برای اتصال موبایل به تلویزیون با تکنولوژی WiDi باید از کابل hdmi استفاده کرد؟

خیر، این تکنولوژی بدون استفاده از هرگونه کابل انجام می شود. اگر برای اتصال به تلویزیون به کابل نیاز پیدا کردید، احتمالا تلویزیون شما از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کند.

 • آیا امکان اتصال چند دستگاه به یک دستگاه با استفاده از تکنولوژی WiDi وجود دارد؟

بله؛ می توانید در بخش تنظیمات وای دای این سیستم ها، دیوایسی که می خواهید به آن ها متصل شود را معرفی و پیکربندی کنید.